Astma, stejně jako jiná chronická onemocnění, představuje zátěž pro organismus a snižuje jeho kondici. Nemusí to však platit absolutně. Jsou pacienti s astmatem, jejichž fyzická výkonnost a kondice jsou vynikající, existuje řada sportovců s astmatem, kteří dosahují špičkových výkonů – až po olympijské medailisty. Na druhé straně mnozí zdraví netrénovaní jedinci nezvládají běžné požadavky každodenního života.
Postoj k tomu, zda pacientovi s astmatem doporučovat fyzické šetření a omezení zátěže nebo naopak, zda zvyšovat odolnost posilováním a pravidelným fyzickým tréninkem, závisí na několika okolnostech. Patří sem stupeň závažnosti a stupeň kontroly astmatu, další doprovodná onemocnění, věk, užívané léky a některé další.
Obecně však pohybová aktivita zvyšuje odolnost organismu, zlepšuje plicní funkce a kapacitu plic, zvyšuje odolnost vůči infekcím, které mohou spouštět astma, příznivě ovlivňuje psychiku a přispívá ke stabilizaci stavu.
O tom, jaký druh a intenzita fyzické zátěže jsou pro daného pacienta a stadium jeho onemocnění nejvhodnější, je třeba se poradit s lékařem. Při výběru konkrétních cviků, obzvláště dechových cviků, pomůže specialista z oboru fyziatrie a rehabilitace.
Pravidelnost fyzické aktivity, byť iv nižší intenzitě, je důležitější a prospěšnější než sporadický intenzivní trénink. Fyzické šetření a omezení zátěže je třeba v akutním stádiu astmatu a při typu astmatu, které je spouštěno námahou.