-2.4 C
Brno
Neděle, 29 ledna, 2023
- Komerční sdělení -40plus

MOLu docházejí paliva. Zavádí nové tvrdé limity na čerpačkách

Maďarská energetická skupina MOL ohlásila, že od pátku omezuje řidiče osobních aut na nákup maximálně 50 litrů zlevněného paliva denně na svých čerpacích stanicích. Dosavadní limit 100 litrů tak snižuje na polovinu.

Důvodem je podle maďarské firmy snaha vyhnout se přerušení provozu čerpacích stanic kvůli nedostatku paliv.

MOL, který vlastní největší síť čerpacích stanic v Maďarsku, zároveň vyzval vládu, aby zrušila cenový strop, který nastavil maloobchodní cenu 95-oktanového benzínu i nafty na 480 forintů (přibližně 1,3 eur) za litr.

Nedostatek benzínu a nafty na pumpách. Jak velký problém máme?
Regulaci zavedla vláda Viktora Orbána od poloviny listopadu jako nástroj na ochranu Maďarů před inflací. Opatření má trvat do začátku října. Před pár týdny však kvůli nedostatku zásob vláda začala zavádět první restrikce a prodej výhodnějšího paliva umožňuje jen autům s maďarskými značkami. Tento krok však spustil tvrdou kritiku ze strany Evropské unie za porušování pravidel jednotného trhu.

Close up color image depicting a man’s hand holding the hose and filling up his car with gas at the petrol station. Room for copy space.

Tankování levného benzínu a nafty v maďarské Rajce před zavedením omezení.

„Zavedli jsme tento limit (na tankování)… abychom mohli zaručit bezpečnost dodávek,“ řekla pro agenturu Reuters mluvčí MOL Piroska Bakos a dodala, že kupující, kteří plní kanystry palivem, už nebudou mít nárok na palivo s omezenou cenou.

Předseda a generální ředitel MOL Zsolt Hernadi řekl už v dubnu, že zachování cenového stropu, který je nyní hluboko pod současnými tržními cenami, by mohlo vést k nedostatku dodávek.

Páteční oznámení je tak podle Reuters posledním znakem toho, že intervence na trhu s palivy ovlivnila rovnováhu nabídky a poptávky. Rakousko a Maďarsko během posledních týdnů uvolnily část svých strategických zásob paliva, aby stabilizovaly trh.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny