-4.3 C
Brno
Neděle, 29 ledna, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Nadměrné pocení nemusí být jen problémem léta, jde o nepříjemnou nemoc

Uděláte tři kroky a už se z vás lije. Možná se nemusíte ani hýbat. Stačí mírný stres a dlaně máte celé vlhké od potu. Nadměrné pocení, tedy hyperhidróza, nepřidává na sebevědomí a snižuje kvalitu života. Jako každá jiná nemoc.

Někdy pomůže změna životního stylu, například změna jídelníčku, vysazení některých léků, psychoterapie, je-li pocení způsobeno nadměrným stresem.

Pocení je přirozený proces, kterým se organismus v první řadě ochlazuje a ve druhém se zbavuje toxinů. Při běžném pocení, kdy je pot vylučován přes endokrinní žlázy, jej tvoří 99 % vody a 1 % soli. Existuje i jiný druh pocení – přes apokrinní žlázy, tehdy obsahuje také bílkoviny a tuky a projevuje se nepříjemným zápachem.

Pokud se člověk zpotí kvůli fyzické námaze, stresu nebo proto, že je venku teplo, jde o naprosto přirozený jev. Ale 30 až 50 % lidí trpí nadměrným pocením. Začíná už v pubertě a projevuje se například mokrými fleky po celém oblečení, nejen pod pažemi, stále vlhkými dlaněmi či zpocenýma nohama.

Pozor, noční pocení není příznakem hyperhidrózy – nadměrného pocení, ale může signalizovat jiné onemocnění, jako například cukrovku, poruchu štítné žlázy, neléčený vysoký krevní tlak, dokonce i některá nádorová onemocnění (například lymfom).

Je to nemoc

Pokud příčinou nadměrného pocení není jiná nemoc, jde o stav, který život neohrožuje, ale výrazně ho znepříjemňuje. Protože pocení není ve společnosti vítáno… Lidé trpící hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením, mají hyperaktivní potní žlázy,“ vysvětluje MUDr. Marek Štefánik z kliniky Chirkoz v Bratislavě. „Rozoznáváme primární a sekundární hyperhidrózu. V prvním případě jde o nadměrné pocení na různých částech těla včetně obličeje a podkolenních jamek, v druhém případě je pocení způsobeno jinou chorobou nebo hormonálními výkyvy a zažívají ho například ženy v menopauze, ale také lidé nemocní cukrovkou, dovnitř nebo užívající některé druhy léků. “

Jak odstranit příčinu

Když je nadměrné pocení nemoc, měla by se dát léčit, nebo ne? Podle MUDr. Marka Štefánika někdy pomůže změna životního stylu, například změna jídelníčku, vysazení některých léků, psychoterapie, je-li pocení způsobeno nadměrným stresem.

Close up of unrecognizable man’s sweaty armpit

Píchání botulotoxinu.
No v mnoha případech je jediným řešením inhibování, tedy jakési uspání potních žláz, které pracují na více než sto procent. „Jeden z nejlépe prozkoumaných způsobů léčby hyperhidrózy je aplikace botulotoxinu typu A. Ten se injekčně aplikuje do oblasti podpaží a princip fungování této metody spočívá v tom, že botulotoxin zamezí přenosu vzruchu mezi nervovou soustavou a enkrinními potními žlázami. Tento způsob terapie lze podstoupit kdykoli v průběhu roku bez ohledu na roční období. Účinek se projeví po 48 hodinách a trvá půl roku až 12 měsíců,“ ozřejmuje odborník.

Ihned po zákroku se nedoporučuje sportovat, vystavit se vysokým teplotám a alkoholu. Ale za dva dny zažije člověk, kterého obléval pot v těch nejnečekanějších chvílích, nesmírnou úlevu. Najednou ho tělo nezrazuje.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny