-4.3 C
Brno
Neděle, 29 ledna, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Astma je zátěž na organismus, pohyb je ale důležitý

Astma, stejně jako jiná chronická onemocnění, představuje zátěž pro organismus a snižuje jeho kondici. Nemusí to však platit absolutně. Jsou pacienti s astmatem, jejichž fyzická výkonnost a kondice jsou vynikající, existuje řada sportovců s astmatem, kteří dosahují špičkových výkonů – až po olympijské medailisty. Na druhé straně mnozí zdraví netrénovaní jedinci nezvládají běžné požadavky každodenního života.

Postoj k tomu, zda pacientovi s astmatem doporučovat fyzické šetření a omezení zátěže nebo naopak, zda zvyšovat odolnost posilováním a pravidelným fyzickým tréninkem, závisí na několika okolnostech. Patří sem stupeň závažnosti a stupeň kontroly astmatu, další doprovodná onemocnění, věk, užívané léky a některé další.

Obecně však pohybová aktivita zvyšuje odolnost organismu, zlepšuje plicní funkce a kapacitu plic, zvyšuje odolnost vůči infekcím, které mohou spouštět astma, příznivě ovlivňuje psychiku a přispívá ke stabilizaci stavu.

O tom, jaký druh a intenzita fyzické zátěže jsou pro daného pacienta a stadium jeho onemocnění nejvhodnější, je třeba se poradit s lékařem. Při výběru konkrétních cviků, obzvláště dechových cviků, pomůže specialista z oboru fyziatrie a rehabilitace.

Woman has sneezing. Young woman is having flu and she is sneezing. Sickness, seasonal virus problem concept. Woman being sick having flu sneezing.

Pravidelnost fyzické aktivity, byť iv nižší intenzitě, je důležitější a prospěšnější než sporadický intenzivní trénink. Fyzické šetření a omezení zátěže je třeba v akutním stádiu astmatu a při typu astmatu, které je spouštěno námahou.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny