Až polovinu kumulativní dávky UV záření dostane člověk před dovršením dospělosti. I proto vznikl projekt SunSafe kids pro slovenské školky, jehož cílem je zlepšit prevenci kožních nádorů a budovat povědomí o potřebě ochrany pokožky u dítěte již od útlého věku.
Poškozování kůže se hromadí, říká se tomu kumulativní efekt – a kůže nezapomíná!
„Pokožka má paměť. Nadměrné vystavování se slunci v dětství může znamenat zásadní faktor pro vznik rakoviny kůže v dospělosti,“ upozorňuje doc. MUDr. Dušan Buchvald, PhD., prezident Slovenské dermatovenerologické společnosti.
Dětská pokožka je zranitelnější než pokožka dospělých, i když má obrovskou regenerační schopnost. „Je tenčí, což znamená, že průnik UV paprsků je hlubší, má méně kožního barviva melaninu (kožního barviva) a následkem toho nižší ochranu před spálením, méně vyvinuté potní žlázy rovná se vyšší riziko přehřátí. Je pravdou, že rakovina kůže u dětí nebývá častá, z celého spektra melanomů se jen 2 % vyskytnou u dětí do 18 let.“ Platí však tvrzení, že za pozdější rakovinu kůže dospělých často do velké míry mohou jejich rodiče. Proto je třeba ochranné přípravky (s vyšším SPF) používat tak, aby především u dětí nedošlo k zarudnutí (což je již vlastně spálení) kůže. Dvě a více spálení na slunci v případě dětí zvyšuje riziko vzniku melanomu v dospělosti pětinásobně!
Jednoduchá pomůcka
Ve chvíli, kdy je váš stín menší, než je vaše postava, vyhledejte stinné místo. Stín sice UV záření zcela neeliminuje, ale snižuje jeho množství, které dopadne na kůži.