-2.4 C
Brno
Neděle, 29 ledna, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Najde se učitel s vysokým platem? Velký přehled platů ve školství

Učitelé všech stupňů již dlouho volají po vyšších platech. Vyústilo to i do plošné stávky, která se konala minulý týden. Jedním z důvodů je, že přislíbená tříprocentní valorizace od července jim při dlouhodobém podfinancování odvětví a 12,6procentní inflaci jen minimálně pomáhá udržet si základní životní standard. List Pravda se podíval na tabulky, kolik učitelé na Slovensku vydělávají.

Pravda, luc 25.06.2022 15:45 protest Foto: Pravda, Ivan Majerský
Protestující učitelé před Národní radou SR na Náměstí Alexandra Dubčeka v Bratislavě ve středu 15. června 2022.

Ministr financí Igor Matovič v sobotu ráno na tiskové konferenci, kterou svolal spolu s premiérem Eduardem Hegerem (OLANO), odprezentoval návrh, že v září plánují vyplatit zaměstnancům veřejné správy speciální jednorázovou odměnu 500 eur v hrubém.

Pomoc má směřovat všem zaměstnancům veřejné správy, včetně stávkujících učitelů. Konstatování ministra financí však mnoho pedagogů nepotěšilo.

„Příplatek 500-eur nebude procentuální, ale plošný. Takto pomůže více běžným zaměstnancům, kuchařkám ve školce, než vysokoškolským učitelům, kteří mají 3000-eurové platy,“ prohlásil Matovič.

První reakce učitelů se zakrátko objevily i na sociálních sítích.


Kolik reálné učitelé vydělávají?

Podle loňské publikace školní organizace EU Eurydice byl v roce 2020 průměrný nástupní plat učitele přibližně 10 tisíc eur ročně. V Maďarsku to bylo jen přibližně 7 tisíc, ale v Česku to bylo 13,6 tisíc, v Rakousku 38,5 tisíc eur.

„Abychom dokázali životními podmínkami alespoň trochu konkurovat zahraničí, 2000 eur měsíčně by měl být normální standard. A teď si vezměme, že průměr je zde stále cca 1000 měsíčně v hrubém,“ říká v rozhovoru pro Pravdu odbornice na školství Soňa Hanzlovičová.

Back view of a senior professor talking on a class to large group of students.

Učitelské platy se řídí podle předpisy stanovených tabulek. Zohledňuje se v nich počet let praxe, zda platový stupeň, jakož i typ školního zařízení – od základní školy po univerzitu.

Podle údajů, zveřejněných na portálu Veřejná správa SR, platí od 1. července 2022 nové platové tabulky, zohledňující tříprocentní valorizaci. Například pedagogický zaměstnanec ve 4. platové třídě a 1. platovém stupni vydělá 761 eur měsíčně v hrubém, tedy necelých 534 eur v čistém. Nejlépe placený vysokoškolský učitel, ve 14. platovém stupni, s více než 40 lety praxe a v nejvyšší, 11. platové třídě, vydělá po novém 1757,5 eur v hrubém, což je v čistém téměř 1233 eur za měsíc.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny