7.2 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Rusko čeká za pár hodin bankrot. Jsme zpátky v roce 1918, říká ekonom

Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti, tedy v bankrotovém stavu. Na svůj dluh vůči zahraničním věřitelům tedy zbankrotuje vůbec poprvé od začátku roku 1918, upozorňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom české Trinity bank.

Podle Kovandy se jedná o mimořádnou událost, která se stane milníkem v novodobých hospodářských dějinách Ruska. „I jen takzvaný technický bankrot může navíc vážně zkomplikovat celou ekonomickou budoucnost Ruska, pokud by se někdy chtělo vrátit zpět na mezinárodní finanční trhy; muselo by totiž třeba počítat s tak jako tak citelně navýšeným úrokem na svém dluhu,“ cituje Kovanda deník Financial Times.

„Zítra o půlnoci newyorského času, tedy v časných ranních hodinách pondělních času středoevropského, Rusku doběhne třicetidenní odkladná lhůta, která začala nabíhat poté, co země řádně neuhradila jednu ze splátek svého dluhu zahraničním věřitelům. Tato konkrétní splátka je v objemu zhruba 100 milionů dolarů,“ vysvětluje Kovanda.

Kreml se podle vymlouvá na to, že se o úhradu dané splátky pokoušel, západní sankce však znemožnily její kompletní uskutečnění.

Kovanda tvrdí, že v případě Ruska půjde o takzvaný technický bankrot. „Země totiž má prostředky k tomu, aby mohla řádně hradit své běžící splátky. Úhradu však znemožňují sankce. Nastává tak paradoxní situace, kdy Rusko deklaruje připravenost dané splátky uhradit, a fakticky je schopno úhradu okamžitě uskutečnit, avšak v rámci mezinárodního bankovního systému je mu to v důsledku sankcí samotným Západem znemožněno,“ vysvětluje. Západ tedy Rusku vlastně sám zakázal, aby mu dluh splácelo, a na základě toho se Rusko ocitne v bankrotu.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny