-4.3 C
Brno
Pondělí, 30 ledna, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Ručně očistili až 4 000 starých cihel z původního zdiva! Použili je na podlahu ve svém novém domě

Přestavby starých hospodářských budov či na jejich místě postavené novostavby jsou v posledních letech častými zadáními pro architekty. Obvykle i díky příjemnému prostředí a spojitosti nejednou celých generací s lokalitou. Architekti ze studia Loader Monteith řešili podobný projekt na farmě v South Lanarkshiru ve Skotsku. Výsledkem je sympatická novostavba pro mladou pětičlennou rodinu, která zvládá i drsné přírodní podmínky.

Majitelé farmy James a Lorna toužili postavit místo původních budov z roku 1800 výjimečný dům s výraznou a hodnotnou architekturou. Staré budovy už dávno byly v havarijním stavu, takže o pokusu o obnovu nemohla být řeč. Přesto novostavba odráží jazyk původní usedlosti. Kromě toho, že byly použity materiály ze stávajících budov, architekti nové hmoty uspořádali do podobného celku, jako byly původní.

Novostavbu charakterizují tři šikmé červené štíty, jejichž objem se od východu na západ zvětšuje. Kromě toho, že toto řešení je vizuálně zajímavé, nabízí také velkorysé interiéry. Staré stavby tvořily písmeno U. Nový celek sestává ze tří hmot, z toho dvě jsou spojeny ve tvaru písmene L a třetí na ně navazuje s odstupem, aby dotvořila „nožičku“ písmene U.

Novostavba tradiční usedlosti s cihlovou podlahou
Nový celek sestává ze tří hmot, z toho dvě jsou spojeny ve tvaru písmene L a třetí na ně navazuje s odstupem, aby dotvořila „nožičku“ písmene U. Zdroj: Dapple Photography

Spojené hmoty slouží jako hlavní dům, odsazená část jako studio pro hosty a kancelář. Se základní ji spojuje červená hliníkovo-dřevěná pergola. Tvar, do kterého jsou části domu seskupeny, je důležitý nejen pro ochranu soukromí domácích – vytváří příjemné atrium uprostřed, ale poskytuje také úkryt před nemilosrdnými přírodními podmínkami lokality.

Novostavba tradiční usedlosti s cihlovou podlahou
Velká okna vrhají nádherné světlo do šikmého stropu a je to velmi krásné místo k relaxaci. Zdroj: Dapple Photography

Denní zóna pod třemi střechami

Hlavní křídlo, které nese tři sedlové střechy, zahrnuje vstupní halu, kuchyni, jídelnu, obývací pokoj a čítárnu. Na patře pod největší střechou se nachází pokoj pro hosty. Severojižní křídlo obsahuje dětské pokoje a v nejsevernější části je hlavní ložnice rodičů.

Přečtěte si také
Půvabná usedlost pro rodiče: Celý život v paneláku, teď se jim splnil sen!
Funkční zóny se v hlavní obytné zóně zajímavě prolínají, světlo z velkých oken roztéká nejen do šířky, ale také do výšky pod vysoké střechy. Velká prosklená rohová čítárna je skvělým místem k relaxaci, ze kterého můžete klidně sledovat počasí venku za každého ročního období. Všechny ložnice v přízemí mají dveře vedoucí do soukromého atria.

Close up of industrial bricklayer installing bricks on construction site

Novostavba tradiční usedlosti s cihlovou podlahou
Z lokálně odlévaných cihel vznikla podlaha v hlavním bloku. Zdroj: Dapple Photography

Ručně očistili 4 000 starých cihel

Je neuvěřitelné, že se v tomto projektu podařilo zrecyklovat až 90 procent původního zdiva ze staré usedlosti a použít jej v rámci nové stavby. Samotní investoři přidali ruku k dílu – ručně čistili více než 4 000 lokálně odlévaných cihel, ze kterých vznikla podlaha v hlavním bloku. Je pokládaná do tvaru rybí kosti. Nový dům tak získal silnou spojitost s původním a architekti dosáhli „uzemnění“ stavby na svém místě iz hlediska materiálu.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny